Η Αϊντχόφεν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο γήπεδό της από τη Φίτεσε με το τέρμα του Μπόγια μόλις στο 4ο λεπτό. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ, με πολλές αλλαγές στην 11άδα και διαφορετικό σύστημα, ισοφάρισε με τον Μάλεν στο 66’, ενώ πέτυχε την ανατροπή με τον Μάριο Γκέτσε στο 86’.

Δύο λεπτά, αργότερα ο Γερμανός διαμόρφωσε το 3- 1 για την PSV. Παραμένει στη 2η θέση του ολλανδικού πρωταθλήματος η ομάδα του Σμιντ.

Στην Ιταλία, εκπληκτική η Ίντερ διέλυσε με 3 – 0 τη Μίλαν στο ντέρμπι κορυφής.

Στην Αγγλία, η Γουέστ Χαμ κέρδισε εντός έδρας την Τότεναμ με 2 – 1. Νίκη για τη Λέστερ στο Βίλα Παρκ. Προηγήθηκε 2 – 0 με τον Μάντισον στο 19’ και τον Μπαρνς τέσσερα λεπτά αργότερα. Η Άστον Βίλα απλώς μείωσε σε 2 – 1 με τον Τραορέ στο 48’.

Η Μπαρτσελόνα στραβοπάτησε υποδεχόμενη την Κάντιθ. Προηγήθηκε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λίο Μέσι στο 32’, ωστόσο η Κάντιθ ισοφάρισε στο 87’ με εύστοχο πέναλτι του Άλεξ για το 1 – 1.

Στη Γερμανία, η Λειψία κέρδισε τη Χέρτα και πλησίασε στους δύο βαθμούς τη Μπάγερν.