Παίζοντας ανά διαστήματα ωραίο μπάσκετ, το Λαύριο επιβλήθηκε χωρίς να δυσκολευτεί απέναντι στο Μεσολόγγι, με το τελικό 87-70 να το επαληθεύει στο 100%… Το σκορ ανέβηκε από την πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να παίζουν σε γρήγορο τέμπο και το Μεσολόγγι να κλείνει την περίοδο με 22-20 μπροστά.

Η αντεπίθεση του Λαυρίου ήρθε στη δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν, βγάζοντας πολλή ενέργεια την οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Το ημίχρονο τελείωσε βρίσκοντας τους γηπεδούχους μπροστά με 47-38.

Η ομάδα του Σέρελη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο και δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι. Μάλιστα έφτασε στο +15 από νωρίς, με τους παίκτες του Λαυρίου να παίζουν με ουσία την οποία μετουσίωσαν στο έπακρο. Το Μεσολόγγι κατάφερε να μειώσει σε 56-50 και να ξαναμπει στο ματς, ωστόσο η αποβολή του Γκριν έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα ανατροπής…

Το Λαύριο παρέμεινε ψύχραιμο και σοβαρό και κράτησε το προβάδισμα του μέχρι τέλους, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη με 87-70, ανεβαίνοντας στο 3-3. Στο 3-4 έπεσε το Μεσολόγγι.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 47-38, 62-50, 87-70.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 9 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έβανς 15 (7/10 δίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μουράτος 9 (2/9 σουτ, 4 ασίστ), Ντιαλό 9 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντέιβις 23 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Κόζι 9 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Σάβατζ 3 (1), Γερομιχαλός 7 (1), Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές).

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Γκριν 19 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ασίστ), Φέργκιουσον 3 (1/6 σουτ, 3 ασίστ), Μοτσενίγος, Αμάρντι 2 (1/5 σουτ), Μπράουν 6 (8 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 13 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Χονδρογιάννης, Ναούμης 3 (1), Σαχπατζίδης 16 (8/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Χατζηνικόλας 8 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γράβας.