Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε... υγιεινό περίπατο το «αιώνιο» ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 και πλέον απέχουν μια νίκη από τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς εκτός από ότι έφτασαν μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, σημείωσαν και μια από τις μεγαλύτερες νίκες των Πειραιωτών στα ντέρμπι πρωταθλήματος, ως γηπεδούχοι!

Για την ακρίβεια, αυτή είναι η 5η φορά που ο Ολυμπιακός παίρνει τη νίκη με τρια ή/και περισσότερα γκολ διαφορά σε αγώνα πρωταθλήματος! Εκτός από εχθές, στο παρελθόν έχει επικρατήσει άλλες δύο φορές με 3-0.

Η μεγαλύτερη, ωστόσο, νίκη είχε σημειωθεί το 1936 όταν και οι «ερυθρόλευκοι»επικράτησαν με 6-1 του Παναθηναϊκού.

Οι μεγαλύτερς νίκες στα ντέρμπι του πρωταθλήματος, όταν ο Ολυμπιακός ήταν γηπεδούχος, είναι οι εξής:

16/2/1936: Για την 9η αγωνιστική ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τους «πράσινους». Το τελικό 6-1 έχει μείνει στην Ιστορία ως η μεγαλύτερη νίκη των Πειραιωτών. Δύο γκολ είχαν πετύχει οι Δεπούντης 2 (5΄, 12΄), Βάζος 2 (63΄, 84΄) κι από ένα οι Αναματερός 15΄, Μαλεύρης 56΄.

26/2/67: Για την 18η αγωνιστική ο Ολυμπιακός φιλοξένησε στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» τον Παναθηναϊκό. Με «σόου» του Σιδέρη, που σημείωσε χατ τρικ (21', 36' 62') οι Πειραιώτες είχαν πάρει μια μεγάλη νίκη (4-0). Το σκορ είχε ανοίξει στο 17' ο Βασιλείου.

11-5-03: Για την 29η αγωνιστική οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχτηκαν τον Παναθηναϊκό στη Ριζούπολη. Ενα παιχνίδι όπου οι «πράσινοι» ακόμη και με ήττα 1-0 έπαιρναν το πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 και αναδείχθηκε πρωταθλητής. Δύο γκολ είχε σημειώσει ο Γιαννακόπουλος (15', 47'), ενώ το σκορ είχε ανοίξει στο 3' ο Ζιοβάνι.

6-11-2016: Ο Ολυμπιακός σε ακόμη ένα ντέρμπι, επικράτησε με 3-0. Ολα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μποτία στο 21' έκανε το 1-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ελιονούσι ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 44' ο Ιντέγιε.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ