Γκολ και θέαμα στο Καραϊσκάκη! Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 4-0 τον Πανιώνιο και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο πρώτο παιχνίδι με την Αρσεναλ, για τη φάση των «32» του Europa League, αλλά και με το +2 στην Τούμπα για το ντέρμπι της επόμενης Κυριακής με τον ΠΑΟΚ.

Οι Πειραιώτες έκαναν ένα «τρομακτικό» πρώτο δεκάλεπτο και με τρία γκολ από τους Χασάν, Ελ Αραμπί και Φορτούνη, «καθάρισαν» από νωρίς το ματς. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού μάλιστα πέτυχε ένα από τα ωραιότερα γκολ της φετινής σεζόν, καθώς πέρασε όποιον βρήκε απέναντί του και με φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ. Το 4-0 έκανε ο Ελ Αραμπί με δεύτερο γκολ στο 24’.

Οι Ερυθρόλευκοι, με τον Κώστα Φορτούνη να κάνει ματσάρα και να θυμίζει τον παικταρά που βλέπαμε πριν τον σοβαρό τραυματισμό που υπέστη στην προετοιμασία, χάρισαν πλούσιο θέαμα στους χιλιάδες οπαδούς τους που βρέθηκαν στο Καραϊσκάκη και παρέμειναν στην κορυφή και στο +2 από το ΠΑΟΚ.

Ο Μαρτίνς είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί στο δεύτερο μέρος, να δοκιμάσει το σύστημα με τρία σέντερ μπακ, αλλά και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε Λάζαρο και Καφού. Οι Πειραιώτες πλέον αφήνουν πίσω τους το ματς με τον Πανιώνιο και στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι της Πέμπτης με την Αρσενάλ στο Καραϊσκάκη για το Europa League, ενώ την επόμενη Κυριακή ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας

Οι 11άδες των δύο ομάδων

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο με σύστημα 4-4-2, έχοντας τον Ραντζέλοβιτς στο δεξί και τον Γκασπάρ στο αριστερό άκρο της άμυνας, καθώς οι Τσιμίκας και Ομάρ ήταν τιμωρημένοι και ο Τοροσίδης άρρωστος. Τιμωρημένοι επίσης ήταν οι Γκιγιέρμε και Μασούρας.

Συγκεκριμένα, ο Ιβηρας ξεκίνησε την ομάδα του με τον Σα κάτω από τα δοκάρια και τους Ραντζέλοβιτς, Σισέ, Μπα και Γκασπάρ στην τετράδα της άμυνας. Οι Καμαρά και Μπουχαλάκης ήταν στα χαφ, με τους Βαλμπουενά και Φορτούνη πιο μπροστά και τους Χασάν – Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη, ο Νίκι Παπαβασιλείου ξεκίνησε τον Πανιώνιο με τους: Κότνικ, Σαραμαντά, Σταυρόπουλο, Παπαγεωργίου, Ρέντζα, Ρέτσο, Κόρμπο, Γρίβα, Τσιλούλη, Καμαρά και Αραμπούλι

Τρία γκολ στο πρώτο 10άλεπτο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να καθαρίσουν από νωρίς το ματς και τα κατάφεραν, σκοράροντας τρία γκολ στα πρώτα 9 λεπτά του παιχνιδιού, με τους Χασάν, Ελ Αραμπί και Φορτούνη!

Στο 2’ ο Ελ Αραμπί κατέβασε και πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα δεν είχε δύναμη και ο Κότνικ μπλόκαρε σχετικά εύκολα. Ο,τι δεν κατάφερε ο Μαροκινός, το έκανε δύο λεπτά αργότερα ο Χασάν. Ο Βαλμπουενά έκανε την βαθιά μπαλιά, ο Αιγύπτιος κατέβασε ωραία και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 6’ οι Ερυθρόλευκοι σκόραραν ξανά με τον Ελ Αραμπί. Ο Φορτούνης σούταρε δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Κότνικ πήγε να μπλοκάρει, αλλά έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Μαροκινός σαν σε προπόνηση για το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα οι Ερυθρόλευκοι «ξαναχτύπησαν» και με γκολάρα του Φορτούνη ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ελίχθηκε ωραία από αριστερά, πέρασε όποιον βρέθηκε μπροστά του και με ωραίο δυνατό, φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Κότνικ για το 3-0. Αυτό ήταν μάλιστα το πρώτο γκολ του Φορτούνη, μετά τον σοβαρό τραυματισμό που υπέστη στην προετοιμασία.

Δεύτερο γκολ ο Ελ Αραμπί, άγγιξε το χατ-τρικ

Ένα τρομερό πρώτο 10άλεπτο για τους Πειραιώτες, που σκόραραν τρία γκολ σε διάστημα 9 λεπτών και χάρισαν πλούσιο θέαμα στους χιλιάδες οπαδούς τους που βρέθηκαν στο Καραϊσκάκη. Μετά το γκολ του Φορτούνη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Στο 24’ μάλιστα έκαναν το 4-0 και πάλι με τον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός έκλεψε την μπάλα μετά το λανθασμένο γύρισμα του Ρέτσου, πέρασε και τον Κότνικ και σε κενή εστία σκόραρε το δεύτερο τέρμα του στο αποψινό παιχνίδι και συνολικά 17ο στο φετινό πρωτάθλημα. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Ελ Αραμπί άγγιξε το χατ-τρικ και ο Ολυμπιακός το 5-0, αλλά η μπάλα μετά το σουτ του Μαροκινού επιθετικού σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κότνικ.

Συντήρηση δυνάμεων, αλλαγές και δοκιμές από τον Πέδρο Μαρτίνς

Ετσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα στο φαληρικό γήπεδο να δείχνει 4-0 και τον Ολυμπιακό να έχει καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο. Το σκορ έδωσε την ευκαιρία στον Πέδρο Μαρτίνς να ξεκουράσει τα «βαριά» του όπλα. Στο 46’ έβγαλε τον Βαλμπουενά και έβαλε στη θέση του τον Αβραάμ, αλλάζοντας το σύστημα και παίζοντας με τρεις στην άμυνα. Στο 56’ έκανε και δεύτερη αλλαγή, βάζοντας τον Λάζαρο αντί του Ελ Αραμπί, ενώ στο 62’ έκλεισε τις αλλαγές του με τον Καφού να παίρνει τη θέση του Καμαρά.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να δημιουργούν φάσεις, με τον Πανιώνιο να έχει αποδεχθεί την μοίρα του. Μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και πέμπτο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Σισέ στο 87’ από τη μικρή περιοχή έφυγε άουτ, ενώ η προσπάθεια του Χασάν στο 92’ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κότνικ. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Βάτσιου, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ματς με την Αρσεναλ, αλλά και με το +2 στο ερχόμενο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Το δεκάρι: Ο Φορτούνης. Το εντυπωσιακό γκολ που πέτυχε στο 9’ ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Πέρασε 2-3 παίκτες του Πανιωνίου και πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά τον σοβαρό τραυματισμό που υπέστη στην προετοιμασία. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έβγαλε ένα ακόμα 90άλεπτο και έδειξε με τον πλέον περίτρανα τρόπο ότι όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και καλύτερος.

Το κλειδί: Το «τρομακτικό» πρώτο 10άλεπτο. Οι παίκτες του Μαρτίνς σκόραραν τρία γκολ μέσα σε 9 λεπτά και «καθάρισαν» το παιχνίδι, πριν καν… ιδρώσουν.

Γιατί κόουτς: Τα γρήγορα γκολ και το 4-0 του πρώτου ημιχρόνου, έδωσαν την ευκαιρία στον Πορτογάλο να ξεκουράσει παίκτες στο δεύτερο μέρος, βγάζοντας τους Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί. Παράλληλα, δοκίμασε το σύστημα με τρεις αμυντικούς, ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε Λάζαρο – Καφού.

Στον πάγκο: Ολοι οι παίκτες του Πανιωνίου. Το γρήγορο γκολ του Χασάν προκάλεσε… τρικυμία στην άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ πριν το 10άλεπτο. Δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να φανούν ανταγωνιστικοί οι Κυανέρυθροι απέναντι στους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, που κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραντζέλοβιτς, Μπα, Σισέ, Γκασπάρ, Καμαρά (62′ Καφού), Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (46′ Παπαδόπουλος), Φορτούνης, Ελ Αραμπί (56′ Χριστοδουλόπουλος), Χασάν.

Πανιώνιος (Ν. Παπαβασιλείου): Κότνικ, Σαραμαντάς, Κόρμπος (46′ Μίκο), Καμαρά, Σταυρόπουλος, Ρέντζας, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης, Γρίβας (46′ Εμμανουηλίδης), Ρέτσος (76′ Σίντι Άλι), Αραμπουλί.

Πηγή άρθρου: to10.gr