Για περίπου 30 λεπτά ο Παναθηναϊκός, πιθανότατα, ήταν η καλύτερη ομάδα που έχει περάσει ως τώρα από την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 17 πόντων, όμως στα τελευταία 6 λεπτά της συνάντησης υπέστησαν αγωνιστικό «μπλακ άουτ» και τελικώς ηττήθηκαν με 79-88 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, γνωρίζοντας την έκτη ήττα τους.

Αντίθετα, το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που αποθεώθηκε για άλλη μια φορά από τους φίλους της «ομάδας του λαού», είδε το ρεκόρ της να γίνεται 11-4, που εδραιώνει τη θέση της στην πρώτη τετράδα.

Ο Παναθηναϊκός είχε στο πρώτο δεκάλεπτο έλεγχο των ριμπάουντ και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς, ξεφεύγοντας γρήγορα με +11 (15-4 στο 5΄), ενώ πήγαν τη διαφορά στο 9΄ στο +16 (27-11), συντηρώντας την μέχρι το τέλος της περιόδου (29-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι βρήκε ρυθμό από τα 6,75 (6/11 τρίποντα σε αυτή την περίοδο) και κυριαρχώντας στα επιθετικά ριμπάουντ (10 έναντι 4 του Παναθηναϊκού) έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιους αριθμούς, παρότι στο 15΄ το σκορ ήταν 38-21.

Ένα επιμέρους σκορ 10-2 της Μακάμπι έριξε τη διαφορά στους 9 (40-31), για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με τη διαφορά στο +3 για τους «πράσινους» (46-43) με καλάθι του Χάντερ.

Με Παπαγιάννη και Παπαπέτρου να δίνουν λύσεις, η ομάδα του Πιτίνο έτρεξε επιμέρους σκορ 8-2 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (54-45) για να ξαναδώσει διψήφια τιμή στη διαφορά στο 26΄ (65-55).

Η αδυναμία των φιλοξενούμενων στα αμυντικά ριμπάουντ, όμως, πληρώθηκε ακριβά... Ο Ουίλμπεκιν έπαιρνε προσπάθειες και ευστοχούσε, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να μειώσει σε 65-69 στο 30΄.

Οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν στο 32΄ (71-71) με τρίποντο του Ντόρσεϊ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπράιαντ έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού, για πρώτη φορά στο παιχνίδι (79-77).

Ένα τρίποντο του Ουίλμπεκιν στο 36΄ έφερε το 84-77 για τη Μακάμπι, ο Παναθηναϊκός είχε πια αγχωθεί και εκνευριστεί, ο Φριντέτ αποχώρησε τραυματίας και οι γηπεδούχοι έφτασαν άνετα και χωρίς να απειληθούν έκτοτε στο τελικό 88-79.