Ενωμένος και απελευθερωμένος χωρίς Μπλατ ο Ολυμπιακός, διέλυσε την Βαλένθια στο ΣΕΦ με σκορ 89-63 αφήνοντας πίσω τον διασυρμό στην Λυών, κατακτώντας την πρώτη νίκη του στην Ευρωλίγκα.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν το δίδυμο Σπανούλη και Μιλουτίνοφ σε απίστευτη κατάσταση και 17 πόντους ο καθένας (12 ριμπάουντ ο Σέρβος με 8 επιθετικά), με το συγκρότημα του Κεμζούρα να βγάζει διάθεση και όρεξη για να παίξει όμορφο μπάσκετ και να προσφέρει θέαμα στον κόσμο του.

Τα πέτρινα χρόνια συνεχίζονται. Στον Παναθηναϊκός δεν υπάρχει υποψήφιος επενδυτής.

Σε απόδοση ακολούθησαν οι Παπανικολάου, Πρίντεζης και Κουζμίνσκας, και με τους τρεις να είναι διψήφιοι.

Η εξέλιξη του ματς

Το δεκάλεπτο του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικό επιθετικα. Οι παίκτες των Ερυθρόλευκων ήταν απελευθερωμενοι και με τον Μιλουτίνοφ για οδηγό πέρασαν 11-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Βαλένθια πλησίασε και μείωσε σε 12-9, με τον Σπανούλη να αναλαμβάνει δράση και τον Κουζμίνσκας να τον ακολουθεί με 7 δικούς του πόντους. Η περίοδος έκλεισε στο 31-22, με τους Ερυθρόλευκους να είναι εξαιρετικοί επιθετικά όμως να έχουν τις ίδιες παθογένειες στην άμυνα.

Με καλύτερη ψυχολογία πέρασαν και στο β δεκάλεπτο. Ο Παπανικολάου ήταν αιχμή του δόρατος και ουσιαστικά του 39-24, με τον Σπανούλη και τον Μιλουτινοφ να στέλνουν την διαφορά στους 15. Ο αρχηγός ήταν το α και το Ω στην επίθεση, η είσοδος του Κόνιαρη βοήθησε και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 21 (49-28). Ένα κάρφωμα του Σέρβου σέντερ και ένα τρίποντο του ανανεωμένου Παπανικολάου έφεραν το ματς στο 54-30 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με τους ίδιους πρωταγωνιστές ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παπανικολάου πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο και ο Πρίντεζης με τέσσερις σερί πόντους έδωσε αέρα 27 πόντους (62-35). Η Βαλένθια ήταν στα σκοινιά και έδειχνε ότι δεν μπορεί να αντιδράσει. Με βολές του Κουζμίνσκας το ματς έφτασε στο 66-40, ο Σπανούλης έκανε το 68-41 και το 70-41, για να ρίξει ο Λόιντ την διαφορά στους 26 πόντους.

Η τελευταία περίοδος βρηκε τους Πειραιώτες στο +28 (72-44), ενώ ο Κουζμίνσκας με γκολ φάουλ ήταν ο λόγος για το 75-44. Ο Κεμζούρα αποφάσισε να ξεκουράσει τους βασικούς του και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Βαλένθια να μειώσει σε 79-55. Το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ βοήθησε για να παραμείνει η απόσταση πάνω από τους 25 (83-55), με το υπόλοιπο ματς να είναι πλέον διαδικαστικό.

Μια άρτια εμφάνιση από τους Ερυθρολεύκους στην μετά Μπλατ εποχή σε μια περίοδο που η νίκη αυτή ήταν αναγκαία για να μπορέσει να επιστρέψει η ψυχολογία της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-22, 54-30, 72-44, 89-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 11 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπόλντγουιν 4, Πολ 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), Κόνιαρης, Σπανούλης 17 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 21’58»), Μιλουτίνοβ 17 (7/11 δίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 26’48»), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές), Παπανικολάου 12 (3/3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Κουζμίνσκας 13 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Ρούμπιτ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 5 (1), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Λόιντ 12 (3/5 τρίποντα), Εντούρ 8, Αμπάλντε 2, Βαν Ρόσομ 3 (1/4 τρίποντα), Τόμπεϊ 6, Μότουμ 11 (1), Ντούμπλιεβιτς 4, Βίβες 5, Σάστρε 3 (1), Ντόορνεκαμπ 1.

Πηγή άρθρου: to10.gr