Πρόβλημα με τον Στέφανο Τσιτσιπά προέκυψε κατά τη διάρκεια του αγώνα του με τον Αντριάν Μαναρινό, στο Ζουχάι της Κίνας.

Ο 21χρονος Έλληνας πρωταθλητής έδειξε να αντιμετωπίζει ένα αναπνευστικό πρόβλημα και εμφάνισε βήχα, με αποτέλεσμα να δεχθεί τη φροντίδα γιατρού, να εξεταστεί και στη συνέχεια να αποχωρήσει από το γήπεδο, με τον αντίπαλο του να προκρίνεται στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Ωστόσο η αναμέτρηση άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-4 δείχνοντας πως μπορεί να πάρει μια εύκολη νίκη. Κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ όμως αισθάνθηκε την αδιαθεσία, χωρίς όμως να εγκαταλείπει το κορτ.

Φανερά όμως επηρεασμένος από την υγεία του ηττήθηκε με 7-5 και ο Μαναρίνο ισοφάρισε σε 1-1, με τον Έλληνα πρωταθλητή να βρίσκεται στα πρόθυρα της κατάρρευσης.

Οι γιατροί ξαναμπήκαν στο γήπεδο, του πήραν την πίεση και τελικά αποφασίστηκε πως πρέπει να εγκαταλείψει.

Πλέον θα έχει την ευκαιρία να ξεκουραστεί και να εμφανιστεί έτοιμος στο China Open το οποίο αναμένεται να ξεκινήσει την επόμενη εβδομάδα.